logo
Biyografi Araþtýrmalar Eserleri Duyuru / Etkinlik Ýletiþim


Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa


Osman Hamdi Bey'i Ölümünün 100.Yılında Reprodüksiyon Sergileri

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Osman Hamdi Bey’in eserlerini Türkiye’ye taşıyor!

2010 yılı sanat alanında hem UNESCO hem de Türkiye için ayrı bir önem taşıyor.  UNESCO 35. Genel Konferansında 2010 yılı anma ve kutlamalar listesine alınan “Osman Hamdi Bey’in 100. Ölüm Yıl Dönümü” kaydettiğinden beri Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde yoğun çalışmalar yapılmıştır. Türkiye’nin 7 bölgesinde aynı tarihlerde açılacak olan “Osman Hamdi Bey Reprodüksiyon Sergisi” Ekim ayından itibaren sanatseverler tarafından ücretsiz olarak gezilebilecektir.


Reprodüksiyon Sergilerinde Osman Hamdi Bey’in eserlerinin yer aldığı üç müzede sergilenen tablolar görülebilecektir. Bu sergi; aralarında Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesinde bulunan “Silah Taciri” ile Pera Müzesi’nde bulunan “Kaplumbağa Terbiyecisi” gibi ünlü tablolar ile İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin zengin koleksiyonundan örneklerden oluşan 23 adet tablodan oluşmaktadır.  


Sergi; 4 Ekim 2010 tarihinden itibaren Türkiye’nin 7 bölgesinde aynı anda başlayıp 4 hafta boyunca toplam 28 ilimizde sergilenecektir. Reprodüksiyon sergisi; Osman Hamdi Beye ait eserlerin önemli bir bölümünü bir araya getirmesi ve aynı anda farklı bölgelerde sergilenmesi açısından bir ilki oluşturmaktadır.  Yoğun bir sergi programı ile Osman Hamdi Bey’in ressam yönünü ortaya koyan bu sergilerde halkın onu daha yakından tanıması amaçlanmıştır.   


Osman Hamdi Bey’in müzelerde sergilenen en güzel eserlerinin halkla buluşturulacağı bu sergilere tüm sanatseverleri bekliyoruz.


Kamuoyuna duyurulur.


Kültür ve Turizm Bakanlığı
Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü       

Baþbakanlýk Tanýtma Fonu katkýlarýyla Güzel Sanatlar Genel Müdürlüðü UNESCO Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi Pera Müzesi